Magyar Fotográfiai Múzeum
2024. december 20. - 2025. január 6. között a múzeum zárva tart.
2025. Január 7-től a szokásos rend szerint tartunk nyitva.
Cím:
Kecskemét, Katona József tér 12.
6001 Kecskemét, Pf.: 446
Igazgató: Baki Péter PhD
Telefon: +36-20/263-26-32
E-mail: fotomuzeum [at] fotomuzeum [dot] hu
Látogatható:
Kedd – Szombat, 12-17 óráig,
kivéve munkaszüneti és ünnepnapokon.
Jegyárak:
A Magyar Fotográfiai Múzeum ingyenesen látogatható
A kutatószolgálat előzetes bejelentkezés alapján vehető igénybe szerdánként 10:30 és 16:00 óra között. Kérjük, a kutatási kérelmét és koncepciót két héttel a tervezett időpont előtt írásban jelezze a fotomuzeum__kukac__fotomuzeum__pont__hu e-mail címen.
Átmeneti változás a kutatószolgálatban:
A múzeum gyűjteménye részlegesen kutatható a megváltozott raktározási lehetőségeink miatt.
Köszönjük megértésüket!
Magyar Fotográfiai Alapítvány
Adószám: 19654803-1-03
Az örökség - posztszocializmuson innen és túl 2015. 09.11. - 2015. 11. 22.
2015. szeptember 11. - 2015. november 22.
Nálunk
Az örökség - posztszocializmuson innen és túl
Magyar Fotográfiai Múzeum, Kecskemét
2015. szeptember 11. - november 22.
Az örökség - posztszocializmuson innen és túl címmel nyílik csoportos kiállítás 2015. szeptember 11-én a kecskeméti Magyar Fotográfiai Múzeumban. A kiállítás közel harminc év távlatából ad panorámaképet a rendszerváltást követő társadalmi mozgásokról.
Számít-e a régi rendszer öröksége a posztszocialista országokban? Honnan indultunk, s hol tartunk jelenleg - hogyan befolyásolta a rendszerváltást követő magyar társadalom alakulását a szocializmus társadalmi-gazdasági intézményrendszere? Az átfogó, több mint 25 év alkotásait felvonultató kiállítás egymással párhuzamosan mutat be az 1970-es és ‘80-as években készített, mára a magyar fotótörténet részét képező, problémacentrikus fotósorozatokat - mint Benkő Imre az ózdi kohászat leépülését, vagy Korniss Péter egy ingázó munkavállaló sorsát végigkövető fotóesszéjét, Révész Tamás és Stalter György vidéki cigánytelepeken készült felvételeit - valamint kortárs fotó- és képzőművészek (Barakonyi Szabolcs, Pettendi Szabó Péter, Riskó Gáspár, Technica Schweiz) 2000-es években készített, hasonló környezetben, azonos szociális és gazdasági problémákkal foglalkozó művészeti projektjeit. A narratív szerkezetű kiállítás a gócpontok és a következmények egyidejű megmutatásával a problémák folyamatszerűségére és az évtizedeken átívelő összefüggésekre hívja fel a figyelmet.
A kiállítás elsősorban az alacsonyabb társadalmi státuszú rétegek, a szocialista és a kapitalista átmenet XX. századi nagy veszteseinek reprezentációjára fókuszál, különböző vizuális médiumokon (fotó, film, videó) keresztül jeleníti meg a falusi emberek, az egykori gyári dolgozók - a ma leszakadófélben lévő vidéki Magyarország lakóinak munkavilágát és lakókörnyezetét. E társadalomnak már az 1970-es években szerves része a cigány kisebbség, ezért a kiállítás a magyarországi romákkal mint a szocialista gazdasági folyamatokban résztvevő társadalmi csoporttal foglalkozik. (A kiállításon megtekinthető lesz Schiffer Pál ikonikus, 1978-ban készült dokumentum-játékfilmje, a Cséplő Gyuri.) Barakonyi Szabolcs és Zádor Tamás romagyilkosságokat megörökítő művei ugyanakkor épp arra hívják fel a figyelmünket, milyen súlyos és messzemenő következményei lehetnek egy megoldatlan szociális vagy gazdasági problémának.
A kiállítás címe egyben egy művészeti örökségre is utal: a tárlat azokra a formanyelvi változásokra is reflektál, amelyek fotográfia területén elmúlt negyed évszázadban bekövetkeztek. Milyen képi, technikai eszközök álltak az 1970-es években és állnak ma rendelkezésre a fotográfia nyelvén gondolkodók és annak eszköztárával alkotók számára, egy-egy szociális vonatkozású téma reprezentációjakor?
Kiállító művészek:
Barakonyi Szabolcs, Barcza Gergely, Barta Zsolt Péter, Benkő Imre, Féner Tamás, Korniss Péter, Pettendi Szabó Péter, Révész Tamás, Riskó Gáspár, Schiffer Pál, Stalter György, Technica Schweiz, Urbán Tamás, Walter Péter, Zádor Tamás
Kiállítás megnyitó: 2015. szeptember 11. 17 óra
A kiállítást megnyitja: Gyáni Gábor történész, az MTA levelező tagja
A kiállítás kurátora: Barta Edit
A kiállítás megtekinthető: 2015. november 22-ig, vasárnap és hétfő kivételével naponta 12–17 óráig