Ungarisches Museum für Fotografie
Adresse:
Kecskemét, Katona József tér 12.
6001 Kecskemét, Pf.: 446
GPS: N 46.90520, E 19.69427
Telefonnummer: +36-76/483-221
Handynummer: +36-20/263-26-32
Faxnummer: +36-76/508-259
E-mail: fotomuzeum [at] fotomuzeum [dot] hu
Öffnungszeiten:
Dienstag - Samstag, von 12 bis; 17 Uhr
Das Ungarische Museum für Fotografie ist kostenlos und für die Öffentlichkeit zugänglich.
Forschungstage:
Der Recherchedienst ist nach Terminvereinbarung mittwochs zwischen 10:30 und 16:00 Uhr erreichbar. Bitte reichen Sie Ihre Rechercheanfrage und Ihr Konzept zwei Wochen vor dem geplanten Termin schriftlich per E-Mail an fotomuzeum__kukac__fotomuzeum__pont__hu
Vorübergehende Änderung des Forschungsdienstes:
Die Sammlung des Museums ist aufgrund geänderter Lagermöglichkeiten nur eingeschränkt für die Forschung zugänglich.
Vielen Dank für Ihr Verständnis!
Első Kecskeméti Fotószalon
08. September 2010
Rákász Judit
Petőfi Népe
www.baon.hu
FOTÓMÚZEUM | Harmincnyolc alkotó munkáiból látható tárlat a Magyar Fotográfiai Múzeumban. A kiállítók között vannak profik és amatőrök, fiatalok és idősek, Magyarországon és külföldön élők. Egyetlen dolog köti össze őket: Kecskemét.
Első alkalommal, de nem előzmények nélkül jött létre a Kecskeméti Fotószalon kiállítása – olvasható a tárlat ismertetőjében. Közel egy évtizede volt már próbálkozás arra, hogy a városban élő, vagy ide kötődő fotósok együtt, egy térben állítsák ki képeiket, de ennek a bemutatkozásnak nem lett folytatása. A szeptember 19-éig látható kiállítás ötletgazdája Király László György fotóművész, a fotómúzeum kuratóriumának elnöke. Az alkotók megkeresésében, illetve a képek kiválasztásában segítségére volt Ujvári Sándor fotóriporter, a kiállítás másik kurátora és Baki Péter, a múzeum igazgatója.
– Fél év alatt gyűlt össze a kiállítás anyaga – meséli Ujvári Sándor. – Nem feltétlenül személyeket kerestünk. Előfordult, hogy egy fotó után indultunk el, és kerestük fel alkotóját. Van, akivel a mai napig nem találkoztunk személyesen, mert a távolság vagy a munkája – vagy mindkettő – miatt a megnyitón sem lehetett ott.
A kiállítótérben ismert és kevésbé ismert fotósok képei sorakoznak egymás mellett. Zana Krisztián Londonból küldte el Ways to Paradise című képét. A kecskeméti születésű fiatalember egy ideig a fotómúzeumban is dolgozott, majd az iparművészeti egyetem hallgatójaként az Egyesült Államokban és Angliában folytatta tanulmányait ösztöndíjasként. Két éve kezdett magazinoknak fotózni, képei számos csoportos kiállításon vesznek részt. Jelenleg a What else című magazin kreatív igazgatója.
A kiállításon látható Somodi Ferenc Mobil című képe is, amellyel a 35 éves fotós 2008-ban az Év természetfotósa pályázat kategóriadíját nyerte el. S akit tavaly a Magyar Sajtófotó Pályázaton a legjobb vidéken dolgozó fotóriporternek választottak.
Színházi fotográfiával van jelen Walter Péter, a Petőfi Népe egykori kiváló fotóriportere. Ezúttal az Egy őrült naplója című képét láthatjuk, a darabot Sirkó László főszereplésével mutatta be a kecskeméti színház. És még valaki a családból: ifj. Walter Péter, aki operatőri munkája mellett fotózik. A tárlaton eredeti látásmódjáról árulkodó What’s up című képével szerepel.
Banczik Róbert, a Petőfi Népe fotóriportere ezúttal sportfotót mutat be, csak úgy, mint Bús Csaba, a Kecskeméti Lapok fotósa.
Sokrétű kiállítási anyag gyűlt össze. Vannak harsány képek, amelyek szinte kiáltanak a látogató után, és néhány pillanat elég, hogy bejussanak az ember agyába, ahol napokig motoszkálnak. Öveges László vagy Csomor László nevét említhetnénk példaként. És akadnak, amelyek szinte belesimulnak a környezetbe, ám ha a látogató szán rájuk időt, akkor hihetetlen finomságokat fedezhet fel bennük. Ezek közé tartozik Acsai Miklós Critical Mass című képe, amelyet Panoráma fényképezőgéppel készített, s miután a gép 6-8 felvételt egymásra exponált, olyan critical mass jött létre, amelyre valószínűleg nem gondolt a kép készítésekor. És említhetnék még Szabó Maya finom életjeleit, vagy Molnár Antal Dénes képeit, amelyekben több éves munka van, s amelyek mellett szintén nem érdemes elmenni.
A kiállítás anyagáról igényes, szép katalógus készült. A sorozat első darabja. A szervezők ugyanis nem véletlenül adták a kiállításnak az Első Kecskeméti Fotószalon nevet. 2-3 évente újra szeretnék megkeresni azokat a fotósokat, akiknek munkája a kecskeméti fotográfusok csoportos kiállításába kívánkozik.
Az első szalon magasra tette a mércét.
Acsai Miklós ¨ Bahget Iskander ¨ Banczik Róbert ¨ Berta László ¨ Bosnyák János ¨ Burits Pál ¨ Bús Csaba ¨ Dr. Csomor László ¨ Dakó András ¨ Dobák Zita ¨ Farkas Antal Jama ¨ Fehér Kálmán ¨ Fehér Vera ¨ Gaál Béla ¨ Juhász Orsolya ¨ Király László György ¨ Kiss András ¨ Kissné Balla Erzsébet ¨ Kiss Zsolt ¨ Kis Zoltán ¨ Kovács László ¨ Kovács Mihály ¨ Kovács Tamás ¨ Lakó Péter ¨ Margelatu Iulian ¨ Molnár Antal Dénes ¨ Nagy Krisztián ¨ Öveges László ¨ Péteri Zsolt ¨ Somodi Ferenc ¨ Szabó Maya ¨ Tóth Balázs Zoltán ¨ Tóth István ¨ Ujvári Sándor ¨ Walter Péter ¨ ifj. Walter Péter ¨ Zana Krisztián ¨ Zvaló László
Verwandte Materialien : 1283941928_PN_01.jpg